Od 1 lipca segregujemy odpady biodegradowalne

🗑♻️🚛

Od poniedziałku (1 lipca) obowiązują nowe zasady segregowania odpadów, zgodnie z którymi osobno gromadzić należy również odpady biodegradowalne, czyli wszystkie resztki i śmieci pochodzenia roślinnego.

Ta zmiana została spowodowana rozporządzeniem Ministra Środowiska, która weszła w życie od 1 lipca 2019 r.

Do znanych nam już pojemników i worków w trzech kolorach: żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) i niebieskim (papier), dołączył na stałe nowy – brązowy.

Wszyscy, którzy mieszkają w zabudowie jednorodzinnej, a którzy deklarują selektywną zbiórkę odpadów, muszą wyposażyć się w brązowe pojemniki.

Wyjątkiem, który zwalnia z obowiązku posiadania brązowego pojemnika jest kompostowanie odpadów bio na terenie swojej posesji. Fakt ten również należy zgłosić. W przypadku zabudowy wielorodzinnej obowiązek ustawienia brązowych pojemników dla lokatorów spoczywa na zarządcach.

Co powinniśmy wrzucać do brązowych pojemników? Oprócz liści i trawy powinny do nich trafiać również wszystkie tzw. roślinne resztki z naszego gospodarstwa, czyli przede wszystkim: obierki, resztki warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, a także fusy z kawy i herbaty.

UWAGA: odpadki te należy wrzucać do pojemnika luzem, bez woreczków i innych opakowań.

Odpady bio od kwietnia do końca listopada będą odbierane z nieruchomości raz w tygodniu, natomiast od grudnia do końca marca raz na dwa tygodnie.

😌😌😌 Niestety jeśli chodzi o segregowanie odpadów, to wciąż jesteśmy w europejskim ogonie 😌😌😌